Haftalık Ekonomi Finans Bülteni 20 Mayıs 2014Haftalık Ekonomi Finans Bülteni 20 Mayıs 2014

Döviz piyasalarında haftanın ilk işlem günü sakin geçerken, Salı günü Bundesbank’ın ECB’nin parasal genişleme paketine destek verebileceği haberleri üzerine Euro, başta Dolar olmak üzere birçok para birimi karşısında değer kaybetti. ECB’nin parasal genişlemeye gideceği beklentisi hafta boyunca Euro’yu baskıladı. EUR/USD paritesi haftalık bazda %0,5 oranında gerileyerek haftayı 1,3692 seviyesinden kapattı.

Yurtiçinde ise uzun süredir güçlü seyreden TL haftayı değer kaybıyla kapattı. TL’nin gerilemesinde yüksek seviyelerden gelen kâr satışları etkili olurken, haftanın son iki gününde, TCMB’nin bu hafta gerçekleştireceği PPK toplantısında faiz indirimine gidebileceği beklentisi TL’deki aşağı yönlü seyri destekledi. TL, haftalık bazda Euro karşısında %0,6 değer kaybı yaşarken, Dolar karşısındaki değer kaybı ise %1,1 olarak kaydedildi.

ABD haftalık işsizlik maaşı başvurularının beklentilerin oldukça altında kalmasının yanı sıra Nisan ayına ait ABD üretici fiyatlarının tahminlerin ötesinde yükselmesi geçen hafta eurotahvil piyasasında öne çıkan gelişmeler oldu. Mayıs 2007’den beri en düşük değeri alan işsizlik maaşı başvuruları ve aylık bazda %0,6 artan üretici fiyatları, Fed’in faiz oranlarını yukarı çekmek için elinin güçlendiği şeklinde yorumlanırken gelişmekte olan ülke piyasalarına ilişkin risk algısının olumsuz etkilendiği izlendi. Beklentilerin oldukça altında kalan Nisan ayı ABD imalat sanayi verileri ise risk primlerindeki yükselişi sınırladı.Yukarıdaki gelişmelere bağlı olarak geçtiğimiz hafta gelişmekte olan eurotahvillerine ait risk primi 11 baz puan yükselişle 311 düzeyine çıkarken, Türkiye eurotahvillerine ait risk primi 15 baz puan arttı ve 229’a çıktı. Türkiye’de piyasaların kapalı olduğu Pazartesi günü ise risk iştahındaki artış ile primlerin bir miktar gevşediği izlendi.

Fiziki talebin zayıf olduğu gözlenmesine rağmen Ukrayna’ya ilişkin jeopolitik belirsizliklerin etkisiyle hafta ortasında 1.305 USD/ons seviyesine kadar yükselen altın fiyatları, Perşembe günü ABD’de açıklanan haftalık işsizlik maaşı başvurularının Mayıs 2007’den bu yana en düşük seviyesine gerilemesiyle kazançlarının bir kısmını geri verdi. Altın fiyatlarının haftanın sonuna doğru bir miktar geri çekilmesinde ABD’de konut piyasasına ve inşaat sektörüne ilişkin verilerin olumlu açıklanması da etkili oldu.

Bir önceki haftaya göre %0,3 artan altın fiyatları Cuma gününü 1.293,1 USD/ons seviyesinden kapattı. Ukrayna’nın Donetsk ve Lugansk bölgelerinde düzenlenen referandumlarda büyük çoğunluğun Kiev’den ayrılma yönünde oy kullanmasının ardından Ukrayna’da siyasi durumun seyri ile ilgili endişelerin artmasıyla birlikte geçen hafta petrol fiyatları yükseliş eğilimi sergiledi ve bir önceki haftaya göre %2,5 artış kaydederek 110,7 USD/varil seviyesine yükseldi. Rusya’nın geçmiş gaz alım borçlarının ödenmemesi halinde 1 Haziran’dan itibaren Ukrayna’ya doğalgaz sevkiyatını durduracağını açıklaması da Avrupa’nın enerji tedarik mekanizmaları açısından risk oluşturuyor. Dün Libya’da patlak veren olayların petrol arzında kesintilere neden olabileceği ve Ukrayna’daki gelişmelerle birlikte bu hafta petrol fiyatlarının seyri üzerinde etkili olabileceği tahmin ediliyor.Bir önceki yazımız olan Güncel döviz borsa bilgileri dolar euro döviz borsa bilgileri BORSA DÖVİZ başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*