4A, 4B ve 4C SGK Sorgulama Sistemi4A, 4B ve 4C SGK Sorgulama Sistemi

Bugün sizlere TC kimlik numarası ile yapılan sgk sorgulamasını anlatacağız. Eskiden 4a-b ve c sorgulamasının adı günümüzde SGK sorgulama olarak geçmektedir. Daha önce kullanılan ssk, bağkur gibi terimler artık yok.

Günümüzde bunların yerine 4 a, b, c kodları kullanılıyor. Dördün bu kodları sgk sigortası olanları simgeliyor. Örneğin, özel şirkette bir elemansanız da SGK’lısınız, devlet memuru iseniz de SGK’lısınız. Bu konydakiki ayrım 4a, 4b ve 4c olarak karşımıza çıkmaktadır.

SGK 4A, 4B ve 4C Nedir?

SGK 4/A: Ssk primi ödenenleri ifade eder. Özel sektörde çalışanların tümü ile bir kısım devlet memurlarını kapsar.

SGK 4/B: Eskiden Bağkur sigorta primi ödenenlerin dahil olduğu gruptur. Esnaf, sanatçı gibi kesimler 4b olarak bilinir.

SGK 4/C: Kamu kurum ve kuruluşlarında devlet memuru olarak çalışanları ifade eder. 657 sayılı devlet memurluğu kanunun dördüncü maddesinin c bendinde geçtiği şekilde.

Kısaca bahsetmek gerekirse, Türkiye Cumhuriyetinde çalışan her vatandaş SGK sigortalısıdır ve SGK primleri ödenir. Ödenen bu primler sayesinde sağlık, hastane, ilaç haklarından ücretsiz olarak yararlanılır.Çalıştığınız işyeri iş başı yaptığınız gün sizin sgk işe ilk giriş kaydını yapması gerekir. Bazı işyerleri deneme adı altında çalışanının sigortasını bir kaç ay ertelemektedir. Bunu kendilerince kar olarak görmeleri ise bu tür işletmelerin acınacak halde olduklarını gösterir. Çalışan kişinin iş başı yaptığı gün sigorta girişinin yapılması gerekir ve bu işverenin yasal yükümlülüğü olduğu gibi çalışanında en temel hakkıdır. Allah göstermesin, en basit meslek alanlarında bile oluşabilecek kaza sonucu ağır yaralanmalar ya da daha beteri durumlar oluşur. İşte bu tür durumlarda sigortalı çalışmak işçi için bir garantidir.

Eğer işe yeni girdiyseniz mutlaka sgk sorgulamasını yapınız ve priminizin yatırılıp yatırılmadığını kontrol edin. Güncel olarak sgk sorgulamak ya da emeklilik gününü hesaplamak için de sgk sorgulama yapabilirsiniz.

Bilindiği gibi uzun süredir TC no ile sgk sorgulama yapmak mümkün. 4a (ssk) ve 4c (emekli sandığı) primi ödenenler sosyal güvenlik kurumunun esgm sistemi üzerinden bu işlemi yapabilirler. 4b’li bağkurlular ise e-devlet kapısından sorgulama yapabilme imkanına sahipler. Geçmişte bağkur primi ödeyip de ssk’lı çalışmaya başlayanlarda 4a sorgulamasıyla sigorta prim durumunu öğrenebilirler. Sgk sorgulamaya girdikten sonra hizmet bilgisi alanından 4 kodunuzu seçip sgk hizmet dökümüne ulaşabilirsiniz.

4A, 4B ve 4C SGK Sorgulamaİlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*