Avukatsız Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi Örneği

İnsanlar bir ömür boyu birlikte mutlu bir hayat yaşamak için yuva kurarlar. Ancak zaman içinde çeşitli nedenlerle evlilik kurumu devam ettirilemeyecek hale gelebilir ve bunun sonucu boşanma meydana gelebilir.

Evlilikler bazen çatışmalı ve kavgalı olarak sonlandırılmaktadır. Artık devam ettiremeyeceklerine karar verdikleri evlilik müessesini sona erdirmenin en ideal yöntemi şüphesiz, karşılıklı anlaşma yoluyla boşanma, birbirlerini kırıp dökmeden sona erdirmek olmalıdır. Bu ideal durum ne yazık ki mevcut şartlar veya eşlerin tutumu nedeniyle her zaman mümkün olamamaktadır.

Boşanmaya karar veren eşlerin, ilerideki yaşamlarını düşünerek birbirlerine karşı saygıyı elden bırakmamaları, eğer varsa çocuklarının psikolojisini düşünmeleri doğru olacaktır.

Avukatsız Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi Örneği

Eşler karşılıklı anlaşma ile boşanmaya karar vermişlerse durumlarına uygun bir dilekçe ile yetkili Aile Mahkemesine başvurmaları gerekmektedir. Doğru dilekçe tanzimi, davanın çabuk ve sağlıklı sonuçlanmasına yaralı olacaktır. Dilekçede tebligat adreslerinin doğru yazılmış olması önemlidir. Yetkili Aile Mahkemesi, eşlerin son 6 aydır yaşamakta oldukları yerde bulunan mahkemedir. Eşler uzun süredir ayrı yaşıyorlarsa, boşanma davası davalının ikamet adresinde açılır. Çiftlerin bulunduğu yerde Aile Mahkemesi yoksa, bu tür davalara Asliye Hukuk Mahkemeleri bakmaktadır.

Ayrıca, taraflar boşanma protokülü hazırlamışlarsa burada, nafaka, çocukların velayeti, görüşme süreleri gibi hususların belirtilmesi gerekir. Boşanma protokolünde çocuğun velayeti konusunda her iki taraf da ortak beyanlarını bildirirler. Hakim ortak beyana göre velayet kararını verir. Hakim karar velayet kararını verirken çocuğun menfaatini düşünerek karar verir. Bu nedenle zaman zaman hakimin protole aykırı karar verdiği de görülmektedir.

Anlaşmalı Boşanma Dilekçesi Örneği

Sizlere anlaşmalı boşanma kararı alan eşler için anlaşmalı boşanma dilekçesi örneği hazırladık. Avukatsız boşanma dilekçesi örneği üzerinde kendi İsim, Adres ve TC kimlik No bilgilerininizi düzenleyerek uygun dilekçe hazırlayabilirsiniz.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*