CV ozgecmis ornek hazır boş doc cv özgeçmiş formu örnekleri cv örneği indirÖzgeçmiş Nedir?

“Özgeçmiş, kimliğinizi meydana getiren bilgi, yetenek ve deneyimlerinizi sizin hakkınızda bilgi sahibi olmayan birine tanıtarak iş bulmak amacıyla yazdığınız bir yaşam özetidir.”

Bunun yanında özgeçmiş bir otobiyografi veya yaşam hikâyesi olarak görülmemelidir. CV sizin tanıtım reklâmınızı yaparak beceri ve deneyimlerinizi pazarladığınız bir belgedir.

Yaşam geçmişinizden seçtiğiniz ve özgeçmişinize koyduğunuz bilgiler, sizin yeteneklerinizi ve başarılarınızı sizin açınızdan en uygun şekilde açıklayacak olanlardır.

Özgeçmiş yazmaktan amacınız yeni bir iş bulmaktır. Özgeçmişe, sizi işe dâvet ettirmeye yarayan bir vasıta olarak bakmalısınız; yoksa özgeçmişinizden bunun dışında bir beklentiniz olmamalıdır.

Özgeçmişinizi değerlendirip kabul edecek kişi, sizi görüşmeye davet edecek ve siz de başvurduğunuz işle ilgili detayları orada anlatmak imkanına kavuşacaksınız. Bu nedenle özgeçmişiniz çok iyi hazırlanmış bir özetin ötesine geçmemelidir.

CV yurtdışında çok kullanılan bir başvuru aracı olmasına rağmen, özgeçmiş yazma sanatı yeteri kadar anlaşılmamıştır. Geçimin yazmayla ka¬zanan birçok kişi bile, kendilerini özgeçmiş yazarak tanıtmak zorunda kaldıklarında zorlanabilirler. CV yurdumuzda da çok kullanılmasına rağmen değeri ve amacı henüz tam olarak anlaşılamamaktadır.

Günümüzde, insana iyi bir yaşam düzeyi sağlayacak bir işin araştırılması bir ilin sınırlarını aştığı gibi, uluslararası sınırlan dışına da taşınmaktadır. Bu yüzden, dünya standartlarına daha iyi bir uyum gösterebilmek ve diğer ülkelerin insanları ile iş dünyasında rekabet edebilmek için, iyi bir CV hazırlayabilmek, her meslek sahibi bireyin taşıması gereken en önemli özelliklerden birisi haline gelmektedir.

Özgeçmişin İşlevleri

Özgeçmişin hem siz hem de işveren açısından önemli pek çok işlevi bulunmaktadır.

a. Özgeçmişin işveren açısından işlevleri:

 • Özgeçmiş sayesinde vasıfları istenen iş için yetersiz olan adayları ayıklayarak işverene zamandan ekonomi sağlar. Bu şekilde, vasıfları daha uygun olanlarla mülâkat yapılarak aranan adaya daha çabuk ulaşılabilir. Eğer, özgeçmiş olmadan her başvuruda bulunan mülakata alınsaydı, bütün adaylarla görüşmek çok uzun zaman alacak ve gerçekten vasıflı adaylarla çok daha az sürede görüşme yapılacak ve bu adaylar sıralarının gelmesini daha uzun süre beklemek durumunda kalacaklardı.
 • Adayın özgeçmişinin mülâkat öncesinde inceleme fırsatı mülakatı yapacak kişiye aday hakkında önbilgi sahibi olma olanağı verecektir. Sormayı düşündüğü birçok sorunun yanıtını – Eğer özgeçmiş güzel hazırlanmışsa – özgeçmişte bulabilecektir. Böylece, mülâkatçı adaya soracağı sorulan önceden hazırlayabilecek, adayın geçmişinde derinlemesine incelemek istediği noktaları zamanında tespit edebilecektir.
 • Bazı şirketlerin insan kaynakları departmanları başvuru yapanların özgeçmişlerini inceleyerek, sadece vasıfları uygun olan adayları istek olan bölümlerin müdürlerine göndererek zaman tasarrufu sağlarlar.

b. Özgeçmişin sizin açınızdan işlevleri:

 • Eğer, sizi özgeçmişinizi okuduktan sonra mülâkata çağırıyorlarsa, biliyorsunuz ki, başvurduğunuz boş kadro için aranılan kişinin vasıflarından en azından bir kısmına sahipsiniz. Böylece, mülakata gereksiz yere gitmediğiniz fikri sizin daha rahat olmanızı sağlayacaktır.
 • Özgeçmişinizi hazırlamak sizi geçmişinizi yeniden gözden geçirmeye zorlayacaktır. Geçmişinizi yazıya döktürerek, en azından, her şeyi yeniden düşünmenize neden olacaktır. Bu sayede, bazen farkedemediğiniz bazı güçlü veya zayıf noktalarınızı da ortaya çıkarmanızı sağlayabilir, özgeçmişe gerek olsun veya olmasın, sadece bu sebeple bile, bir özgeçmiş yazmanızın faydasını göreceksiniz.
 • Mümkün olduğu kadar objektif bir şekilde geçmişinizi yazıya dökmek, genellikle zor bir tutum olsa da, yeni işinizde başarılı olma ihtimalinizi arttıracaktır.
 • Elinizde önceden hazırlanmış bir özgeçmişinizin olması iş görüşmesi sırasında kendinizi güzel bir şekilde tanıtmanıza etmenize yardımcı olacaktır.
 • İş görüşmesi sırasında kendinizden bahsederken, özgeçmişinizdeki sırayı, doğal bir şekilde ve konuşmanın tonunu bozmaksızın, takip edebilirsiniz. Bu da sizin, mülâkatta daha tutarlı, düzenli ve bilinçli olmanıza yardım edecek, önemli hususları vurgulamanızı kolaylaştıracaktır. Aynı zamanda, görüşme sırasında tarihleri ve isimleri hatırlamanıza da yardımcı olacaktır.
 • Önceden hazırlanmış bir özgeçmişle, iş ilânlarına daha hızlı bir şekilde başvuru yapabilirsiniz. Her ilân için, öğrenim duru¬munuzu, tecrübelerinizi ve diğer bilgileri içeren bir mektup yazmak zorunda olduğunuz düşünülürse, hazır bir özgeçmişin ne kadar faydalı olduğu anlaşılacaktır.
 • Özgeçmiş, sizin dürüst davranmanıza da yardımcı olacaktır. Aksi takdirde, mülâkat sırasında, biraz ortamın etkisiyle kendinizi olduğundan başka şekilde göstermeye, abartmaya kaçmanız imkan dahilindedir. Bazen, mülâkatçı sizi buna bilerek de teşvik edebilir. Geçmişinizin özetinin mülâkat yapan kişinin elinde olduğunu biliyor olmanız sizi bu gibi felaketlerden kurtaracaktır.

Ana hatlarıyla özgeçmiş

Yazacağınız özgeçmiş, geçmişinizi en doğru ve uygun şekilde sergilemeli ve güçlü yönlerinizi vurgulamalıdır. Her özgeçmiş, biçimi ne olursa olsun, aşağıda saydığımız bilgileri kapsamak zorundadır:

 • Kimliğiniz
 • Başvuru amacınız
 • Öğrenim durumunuz
 • İş tecrübeleriniz
 • Kişisel bilgiler
 • Referanslarınız

 

 1. [DOC]

  CV


 2. [DOC]


 3. [DOC]


 4. [DOC]

  AHMET ÖRNEK


 5. CV Örneği 2 – İstanbul Üniversitesi Kimya Mühendisliği Kulübü
 6. [DOC]

  CV


 7. [DOC]

  CV Örneği

 1. [DOC]

 2. [DOC]


 3. [DOC]

  Staj CV


[DOC]

İngilizce Örnek CV

 

 

cv özgeçmiş

CV ozgecmis ornek hazır boş doc cv özgeçmiş formu örnekleri cv örneği indir

CV ozgecmis ornek hazır boş doc cv özgeçmiş formu örnekleri cv örneği indir

– word cv örnek, cv örneği, özgeçmiş cv örneği, europass cv, english online – cv örnekler doc
boş cv hazırlama formu, özgeçmiş cv hazırlama, cv net, cv formları, hazır cv, global boş cv örnek, hazır boş cv indirme, cv örneği indir. cv formu örneği – ingilizce, english cv samples – cv nedir ? nasıl yapılır. resimli cv

örnek cv formu oluştur. iş hazır cv örneği, hazır cv hazırlama internetten hazırla. nasıl yazılır, çabuk oluşturma

cv doldurma ve doldur, türkçe cv gta fotoğraflı cv nasıl hazırlanır. klasik word formatı – hazır cv indir. iş başvuru zara, ön yazı – en güzel ve en iyi cv siteleri. iş için boş cvhazırlama, hazır cvindirme bedava cvformu

yeni mezun, klasik cv örneği, iş cvformu, basit cv formatları, doldurma ve doldur yazma, staj yeni mezunlar için kariyernet cv örnek ara bul. açılımı. formu doldurma, önyazı örneği. profesyonel cv örneği
akademik, öğrenci, öğretmen, ibb, cv hazırlama programı, bilgisayar bilgileri & resimli , kariyer, bilgisayar bilgisi bul yaz oluşturma formu, boş doldurmak hazır cvler hazırlama. rdw-cv taslakları, cvnin açılımı

kariyer.net cv, bershka – akademik, resimli ve detaylı CV çeşitleri. güvenlik secret cv öreneği, word şablonları ile şablonu bul. stajyer yaratıcı cv yazımı, excel cv 444ik.com europass numuneleri, ayrıntılı rdw-cv yüksekliği, online, doldurmak istiyorum, kronolojik, etkili basit iş için cvsi, kalıpları, nasıl gönderilir

profesyonel cv hazırlama örenkleri ör. cv düzenleme, sacret fonksiyonel, yenibiriş
fotoğraflı , otel kariyer

örnek cv çeşitleri, hemşire cv örnekleri, çıktısı, oluşturma programı sivi oluşturmak istiyorum. aşçı, kronolojik cv hazırlama sitesi yolla.com, hazır cv formatı örnekelri, kaliteli oyunculuk
isdemir, kariyerim.net, secrevt – rowenta cv 4576, asics itami ( CV) detaylı cv hazırlama
otomatik cv.com.tr evlilik cv si çıkartmak istiyorum adresi girişi.42 yorum

 1. ıs arıyorum meslek lısesı mezunuyum askerlıgımı yaptım agır vasıta ehlıyetım var e sınıfı muhasebe bılgım var yuksek ogrenıme devam edıyorum beden gucu ıle calışabılırım

 2. CV özgeçmiş hazırlama programı çok işime yaradı teşekkür ederim.
  Örnek cv ile iş başvurusu yapma imkanı var mı
  CV örneği ile iş başvurusu yapabileceğimiz yerlerin listesini mail adresime gönderirmsinzi

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*