Emeklilik Yaşı Nasıl Hesaplanır?Emeklilik Yaşı Hesaplama Nasıl Yapılır ?

İnsanlar yaşamlarının çoğunu çalışarak geçirir. Çoğu zaman anne, baba, eş ve çocuğumuzdan daha fazla zamanı çalıştığımız iş arkadaşlarımızla ve iş yerinde geçiririz. Para kazanma gereği ve kendimize, sevdiklerimize iyi bir yaşam sunabilme çabası ve insanoğlunun doğuştan itibaren bugünlere gelen hayatta kalma içgüdüsü çalışma hayatını zorunlu kılıyor.

Emeklilik bir insanın dinlenme, istediğini yapma, istediği saatte uyanma özetle herhangi bir sınırlama olmaksızın yaşadığı dönemidir. Günümüzde emekli olmak için devletin koyduğu iki ayrı kriter var. Öncelikle devletin belirlediği gün sayısında primin sosyal güvenlik kurumuna ödenmiş olması gerekiyor. İkinci kriter ise belli bir yaşı doldurmuş olma gereği. Bu ne demek? Yeterli sayıda ssk primi ödenmiş bile olsa, eğer açıklanan yaşı doldurmadıysanız, emekli olup maaşa bağlanma ve emeklilerin yararlandığı çeşitli imkanlardan yararlanmak için belirlenen yaşı beklemeniz gerekiyor.SGK eski adıyla SSK emeklilik yaşı hesaplama işlemleri nasıl yapılır? Emeklilik hakkı için kadınlara ve erkeklere değişiklik yaş ve prim ödeme süresi gereklidir. Erkek ve bayanların yaşam süreleri ve vücut yapıları dikkate alınarak bu şekilde bir sistem getirilmiştir.

Ne Zaman Emekli Olabilirim?

Emekli olma yaşınızı bulmak için; tam yaşınızı hesapladıktan sonra emekli olacağınız tarihi bulabilirsiniz. Ayrıca emeklilik yaşı ile ilgili yasalarda yapılan değişiklikler sebebiyle eski tarihlerde prim ödemeye başlamış bir çalışanın doldurması gereken yaş 45 iken, 1999’da SSK lı olarak işe başlamış birisi 60 yaşını beklemek zorundadır.

Aşağıdaki linkte doğum tarihiniz, İşe Başlama Tarihiniz, SSK Prim Ödeme Gün Sayınız, Diğer Sandıklara Ait Gün Sayınız, Askerlik/Sanatçı Gün Sayınız, Fiili Gün Sayınız, Yurtdışı Gün Sayınız, 3600 Günün Doldurulduğu Tarih bilgilerini girip “Gönder” tuşuna basarak ne zaman emekli olabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Emeklilik Yaşı Hesaplama

Emeklilik Yaşı Nasıl Hesaplanır?İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*