Fortis’e İş Başvurusu YapFortis'e İş Başvurusu Yap
Fortis’e İş Başvurusu Yap

Fortis Bank Kısa Bilgi:

12 Aralık 1990’da Hollanda’da AMEV/VSB ile Belçika’daki AG Grup Avrupa’nın en büyük finans kuruluşunu oluşturmak üzere bir anlaşma imzaladı. Yeni kuruluşa Latince ‘sağlam’, ‘güçlü’, ‘kararlı’ anlamına gelen Fortis adı verildi.

Birleşmeyi gerçekleştiren bütün kuruluşlar kendi sektöründe lider konumundaydı. AG Grup, Belçika sigorta sektöründe, AMEV Hollanda ve uluslararası sigorta pazarında, VSB Hollanda’da perakende pazarında başarılı bir mevduat bankasıydı.

Fortis, kuruluşundan bu yana, organik ve inorganik büyüme hamleleri ile gelişimini sürdürdü. Bankacılık faaliyetlerini banka satın alarak geliştiren Fortis, 1993 yılında Belçika’nın ASLK-CGER bankasında denetimi sağlayan oranda hisse aldı. 1997 yılında Hollanda’daki kurumsal bir banka olan MessPierson’ın alımı, Fortis’in özel, şirket ve yatırım bankacılık faaliyetlerini önemli ölçüde güçlendirdi ve çok sayıda varlık yönetimi müşterisine ulaşmasını sağladı. Son olarak, 1998 yılında Belçika’nın prestijli bankası Generale Bank’ı satın aldı.

2000’de ASLK-CGER, Generale Bank, VSB Bank and MeesPierson (MeesPierson Özel Bankacılık hariç) bünyeye entegre edildi. Fortis ayrıca 2000 yılında Lüksemburg Banque Generale’deki sermaye kontrolü hissesinin % 97.73’üne sahip oldu. 2001 yılında, Fortis’i Benelüks bölgesinde en büyük sigorta şirketi konumuna taşıyan AMEV-ASR birleşmesinin ardından, 2002 yılında Fortis İntertrust Grubu’nu aldı.Fortis 2005 yılında Dışbank’ı satın alarak Türk finans sektöründe güçlü bir yer elde etti. 2008 Eylül ayı ortalarından itibaren dünya finans sisteminde giderek yoğunlaşan dalgalanma sermaye ihtiyacını artırdı. 28 Eylül ve 10 Ekim 2008 tarihlerinde Belçika Devleti, Fortis Türkiye’nin ana sermayedarı (% 94,1) olan Fortis Bank Belçika’nın hisselerinin % 99,93’ünü Fortis Grup’tan satın aldı. Belçika Devleti, aynı tarihlerde, BNP Paribas ile, Fortis Bank Belçika’nın % 75 hissesinin, BNP Paribas’ya satışını öngören bir protokol imzaladı. Belçika Devleti’nin Fortis Bank Türkiye’nin ana sermayedarı Fortis Bank Belçika hisselerinin % 75’ini BNP Paribas’ya devri konusu 28 Nisan 2009’da Belçika’da ve 29 Nisan 2009’da Hollanda’da yapılan Fortis Holding Hissedarlar Genel Kurul toplantılarında hissedarların oyuna sunuldu ve büyük çoğunlukla kabul edildi. Söz konusu bu hisse devri işlemleri, 13 Mayıs 2009 itibarı ile tamamlandı ve BNP Paribas % 75 hisse sahibi olarak Fortis Bank Belçika’nın sermayedarı konumuna geldi. Fortis Bank Belçika, % 94,11 hisse ile Fortis Bank Türkiye’nin ana sermayedarı olup; Belçika Devleti, Fortis Bank Belçika’nın % 25 hissesinin sahibi olmayı sürdürecektir.

Fortis, Türkiye’de yenilikçi ve uygun maliyetli ürünleri, yüksek finansal hizmet kalitesi ve uzmanlığı ile güçlü bir büyüme içindedir. Fortis ülkemizde başta perakende, kurumsal ve ticari bankacılık olmak üzere bankacılığın önde gelen bütün alanlarında ve varlık yönetiminde aktiftir.

Fortis Bank Vizyonu:Türkiye’nin en temel sorunlarından biri olan eğitim açığını karşılamak üzere projelere destek verirken çalışanlarımıza da toplumsal duyarlılığı aşılamaya çalışıyoruz. Fortis Gönüllüler ağını oluşturuyor, böylece kurum içinde bireysel yürütülen gönüllü çalışmaları kitlesel boyuta taşıyarak yaygınlaştırmaya çalışıyoruz.

Fortis Bank Misyonu:Okul öncesi eğitim konusunda bilinç oluşmasını sağlayan çalışmaları ısrarla sürdürmek, sosyal paydaşların katılımıyla belirlenen takvim doğrultusunda eylem adımlarını hayata geçirmek.

Adres: Yıldız Posta Caddesi No:54 Gayrettepe 34353 İstanbul
Telefon: (0212) 274 42 80 pbx – 318 39 99 pbx
Faks: (0212) 272 52 78 pbx pilot
E-posta: mmm@fortis.com.tr
Fortis Telefon Bankacılığı:444 0 1441 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*