Google’da çalışmak isteyenler için kariyer fırsatlarıGoogle’da çalışmak isteyenler için kariyer fırsatları

Aşağıdaki resme tıklayarak, çalışmak istediğiniz ülkedeki “Google Kariyer Pozisyonları”nı inceleyebilirsiniz.

Herkesin Hayalindeki Şirkette Çalışıyor

Mehmet Gökhan Şahin çalışmak için milyonlarca insanın hayalini süsleyen Google’ın Londra ofisinde “Global Top Accounts Associate – Technology” olarak çalışıyor. Google’ın, büyük teknoloji şirketleri ile ilişkilerini yürüten Şahin, şirkette çalışmak isteyen gençlere hem notlarını yüksek tutmalarını hem de sosyal aktivitelere önem vermelerini öneriyor

Kısaca özgeçmişinizi anlatır mısınız?

Lisans eğitimimi Koç üniversitesi İşletme Bölümü’nde tamamladıktan sonra İspanya’da Escuela de Alta Direccion y Administracion’dan Uluslararası Pazarlama Yönetimi üzerine Master derecemi aldım. Profesyonel iş hayatıma İstanbul’da CRM üzerine danışmanlık veren küçük bir şirkette başladım. Bu sirketin Leo Burnett reklam ajansıyla birleşmesiyle beraber proje yoneticisi olarak yine CRM alanında kariyerime devam ettim. Yurtdışı profesyonel tecrübem Sony’nin Avrupa Yönetici Adayı programına zorlu bir eleme süreci sonucunda kabul edilmemle başladı. Bu program dahilinde bir yıl Londra’da satış bölümünde çalıştım. İkinci senemi Sony’nin Berlin’deki İş Geliştirme ve Yenilik Grubu’nda geçirdim. Sony’deki ikinci yılımın sonunda Google’da Global Top Accounts takımında teknoloji bölümüne geçtim ve bu şekilde tekrar Londra’ya dönmüş oldum. Halen bu işi yapıyorum.

Google’ın atmosferi çok farklı

Google’da çalışmayı neden istediniz?

Google’ın teknoloji alanında çalişan biri için şu anda çalışılabilecek en heyecanlı şirketlerden biri olduğunu düşünüyorum. Çok yenilikçi ve ürettiği çözümler ve ürünlerle bütün dünyada milyonlarca insanın hayatına ulaşan bir şirket Google. Şirketin bu dinamizimi profesyonel olarak gelişimi hızlandıran, insanın ufkunu açan ve yepyeni kariyer fırsatları sunan bir atmosfer sağlıyor.

Google’da çalışmak için nasıl bir başvuru ve seçim sürecinden geçtiniz?

Öncelikle uzun bir süre Google’ın iş fırsatlarının duyurulduğu web sayfasını kontrol ettim. Benim profilime ve güçlü yönlerime uyan bir pozisyon açılmasını bekledim. Uygun bir kapak yazısı ve CV’yle şu anda çalıştığım pozisyona başvurdum. Sürecin en önemli adımlarından birinin bu karşılıklı uygunluğun yakalanması olduğunu düşünüyorum.Sonrasında bir telefon görüşmesiyle ön uygunluk adımını geçtim. Ardından Google’ın Londra ofisinde yüz yüze, telefonda, video konferans üzerinden ve çoğu şu anki takım arkadaşlarımla olmak üzere bir gün içerisinde 7 görüşme yaptım. Bu görüşme sayısı pozisyonun niteliğine göre değişiyor. Sonrasında benim akademik geçmişim ve performansım hakkında detaylı soruların olduğu bir form doldurdum. Verdiğim cevapları beğenmiş olacaklar ki bu sürecin sonunda işi bana teklif ettiler.

Satış, proje yönetimi ve analiz

“Global Top Accounts Associate – Technology” unvanıyla çalışıyorsunuz. Görev tanımınızı yapar mısınız?

Görevimin satış, proje yönetimi ve analiz olmak üzere üç ana odağı var. Satış altında Google’ın müşterisi olan teknoloji sektöründe faaliyet gösteren en büyük şirketlerden bazıları ile olan ilişkilerini yürütüyorum. Bu şirketlerin ihtiyaçlarına karşılık vermek için bazı durumlarda yeni ürün ve raporlar geliştirilmesi gerekiyor. İşimin proje yönetimi ayağında şirketin çeşitli departmanlarıyla çalışarak bu yenilikleri geliştirmek ve yaymakla ilgileniyorum. Analiz kısmında ise müşterilerimizin Google’a yaptıkları yatırımın onlara geri dönüsünü ve yeni yatırım alanlarının tespit edilmesiyle ilgileniyorum.

Çalıştığınız Google ofisinde fiziksel olarak nasıl bir çalışma ortamı var?

Google ofisleri genel olarak rahat ve eğlenceli olması düşünülerek tasarlanıyor. Londra ofisi de bu çizgide. Mühendislerin bulunduğu kat biraz daha renkli. Binada dolaşırken, arada sırada karşınıza bir köpek çıkabiliyor ya da kafanızın üzerinden maket bir helikopter geçebiliyor.

Google’da kariyerinizde nasıl ilerlediniz? Google’da gidebileceğiniz en son nokta nedir?

Henüz Google’da çalışmaya başlayalı iki sene oldu. Gelecek yıl Eylül’de başlamak üzere INSEAD’ın MBA programına kabul edildim. Şu anda önümdeki adım o. Sonrasında Google’a geri dönmeyi düşünüyorum. Son nokta olarak kesin bir pozisyon belirlemem icin çok erken. Şu anda daha çok MBA’den sonraki süreçte hangi departman ve pozisyonda olacağımı düşünüyorum.

İşinizin avantajlarını, dezavantajlarını anlatır mısınız?

İşimin avantajlarının başında çok farklı departmanlar ve ülkelerle çalışıyor olmak geliyor. Bu şekilde şirketin işleyişi ve öncelikleri hakkında kapsamlı bir fikir geliştirme imkanım oluyor. Dezavantaj olarak ise beraber çalıştığım insanların çoğuyla karşılıklı zaman geçiremiyor olmayı söyleyebilirim.

Hayalinizdeki işte çalıştığınızı düşünüyor musunuz?

Kariyerimde şu anda bulunduğum nokta ve ileride gitmek istediğim yön için çok uygun bir pozisyon ve şirkette olduğumu düşünüyorum.

Notlar kadar sosyal hayat da önemli

Google’da çalışmak isteyen gençlere önerileriniz nedir?

Akademik performans Google için çok önemli. En kritik olarak notlarına dikkat etmelerini öneririm. Ayrıca çeşitli ders dışı aktivitelerle ilgilenmek de önemli. Sosyal aktiviteler şirket kültürüne uygunluk konusunda insan kaynaklarına fikir veriyor.

Monster’in “sen bir cv’den daha fazlasısın” mottosu size ne ifade ediyor?

Ben insanları en iyi belirli bir süre yüz yüze vakit geçirdikten sonra tanıdığımı düşünürüm. İlk izlenimlerin ve bir sayfaya sığacak bir eğitim ve profesyonel hayat hikayesinin bir insan hakkında karar vermek için yeterli olmadığını düşünüyorum. “Sen bir CV’den daha fazlasısın” mottosu benim için de geçerli bir kural.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*