Haftalık Ekonomi Finans Bülteni 12 Mayıs 2014Haftalık Ekonomi Finans Bülteni 12 Mayıs 2014

Euro Alanı’nda ekonomik büyümeye ilişkin tahminleri aşağı yönlü revize eden Avrupa Komisyonu, büyümenin 2014 yılında %1,2, 2015 yılında ise %1,7 düzeyinde gerçekleşeceğini öngördü. Komisyon’un 2015 yılına ilişkin önceki öngörüsü %1,8 düzeyindeydi. Euro Alanı’nda ciddi bir deflasyon riski bulunmasa da Euro’daki değerlenmeye ve ekonomik toparlanmanın beklenenden zayıf olmasına bağlı olarak önümüzdeki dönemde enflasyonun gerileyeceğini değerlendiren Komisyon, bu çerçevede 2014 ve 2015 yıllarına ilişkin enflasyon tahminlerini sırasıyla %0,8 ve %1,2 seviyesinde indirdi.

Geçtiğimiz hafta içinde Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından yayımlanan Ekonomik Görünüm Raporu’nda küresel ekonomik büyüme ve dış ticaretin önümüzdeki iki yıllık süreçte ılımlı bir seyir izleyeceği belirtilirken, dünya ekonomisinde 2014 yılı büyüme tahmini %3,6’dan %3,4’e revize edildi. ABD ekonomisindeki toparlanmanın sürmesinin beklendiğini vurgulayan OECD, işsizlik oranının gerilemesini öngörürken enflasyonun hedeflenene yakın bir oranda gerçekleşeceğini tahmin etti. OECD raporunda, Avrupa’da nispeten daha yavaş bir iyileşme beklendiğine işaret edilerek yüksek işsizlik
rakamlarının devam edeceği tahmin edilirken, destekleyici para politikasının ve yapısal reformların sürdürülmesinin önemine vurgu yapıldı.

OECD Türkiye’de ekonomik aktivitenin 2015’in ortasına kadar zayıf kalacağını ifade ederek Türkiye’nin 2014 büyüme tahminini %3,8’den %2,8’e, 2015 büyüme tahminini ise %4,1’den %4’e düşürdü. 2014 yılsonu için enflasyon tahminini ise %6,1’den %8’e yükselten OECD, son dönemde kazanılan rekabet gücü korunduğu takdirde Türkiye’nin gelişen küresel ticaretten aldığı payın yükseltilebileceğini belirtti. OECD ayrıca, doğrudan yabancı yatırım girişlerinin payının artırılmasının dış kaynaklı kırılganlıkları azaltacağının altını çizdi.

Mart ayında takvim etkilerinden arındırılmış Sanayi Üretimi Endeksi yıllık bazda %4,2 artış kaydederken, artışın beklentilerin üzerinde olması 2014 yılı 1. çeyrek GSYH büyümesine ilişkin olumlu bir sinyal olarak yorumlanıyor. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış verilere göre dayanıklı tüketim malı imalatı alt kaleminde üretimin bir önceki aya göre %1,9 oranında artması da olumlu bir gelişme olarak kayda geçti.ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen geçtiğimiz hafta Konge’de yaptığı konuşmada istihdam piyasasındaki toparlanmanın henüz istenilen aşamaya gelmediğini ve enflasyonun %2 hedefinin altında seyretmeye devam etmesi nedeniyle para politikasındaki gevşek duruşun sürdürüleceğini belirtti. ABD ekonomisinde 2008 krizinin ardından sağlanan toparlanmaya rağmen, halen kat edilmesi gereken çok yol olduğunu ifade eden Yellen, jeopolitik riskler ile konut piyasasına ilişkin zayıf verilerin ABD ekonomisi için önemli risk faktörleri olduğunu vurguladı. Yellen, ABD ekonomisinde ilk çeyrekte
gerçekleşen yavaş büyümenin geçici nedenlerden kaynaklandığını ve yılın tamamında büyümenin 2013
yılından daha yüksek olmasının beklendiğini ifade etti.

ABD’de açıklanan verilere göre 3 Mayıs’la son bulan haftada işsizlik maaşı başvuruları 319 bin kişi ile beklentilerin bir miktar altında gerçekleşerek işgücü piyasasına yönelik olumlu değerlendirmeleri destekledi. Küresel piyasalarda bu verinin yanı sıra Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) para politikası toplantıları yakından takip edildi. Söz konusu toplantılardan
para politikalarında herhangi bir değişiklik kararı çıkmazken, ECB Başkanı Mario Draghi deflasyon riskine karşı alınacak önlemler için Haziran ayında harekete geçebileceklerini ifade etti.

Geçtiğimiz hafta açıklanan verilere göre Nisan ayında Çin’de ihracat ve ithalat düşüş beklentilerinin aksine yıllık bazda sırasıyla %0,9 ve %0,8 oranında artış kaydetti. Dış ticaret verileri, Çin ekonomisinde süregelen tedrici yavaşlamaya ilişkin endişelerin hafiflemesine neden olsa da Nisan ayı
enflasyon verileri ülke ekonomisinin ivme kazanması için ek teşviklere ihtiyacı olduğu yönündeki görüşleri destekler nitelikteydi. %7 seviyesinin üzerindeki yıllık büyüme beklentisine karşılık tüketici enflasyonunun yıllık %1,8 oranında bulunması ekonominin performansında ivme kaybına işaret ediyor.

Ukrayna’daki iç savaşın şiddetlenmesi, ülkenin bölünmesine yönelik endişelerin artmasına neden oluyor. Ukrayna’nın doğusunda yer alan ve ülkenin sanayi üretiminin yaklaşık üçte birini gerçekleştiren Donetsk ve Lugansk bölgelerinde 11 Mayıs Pazar günü Ukrayna’dan ayrılmak için tek taraflı referandum gerçekleştirildi. Resmi olmayan sonuçlara göre Donetsk’te %90’a yakın seçmen Kiev’den politik bağımsızlık için oy verirken, %10’luk kesim bağımsızlık karşıtı oy kullandı. Lugansk Bölgesi’nde ise yapılan referandumun sonuçlarına ilişkin henüz bir açıklama yapılmazken, bu Bölge’de de bağımsızlık yönünde kullanılan oy oranının %90’un üzerinde olduğunun tahmin edildiği belirtildi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Başkanı ile yaptığı görüşmenin ardından bu referandumların ertelenmesi çağrısında bulunduğu halde, bölgede kontrolü büyük ölçüde elinde bulunduran Rusya yanlısı gruplar referandumun ertelenmeyeceğini açıklamıştı.Bir önceki yazımız olan Güncel döviz borsa bilgileri dolar euro döviz borsa bilgileri BORSA DÖVİZ başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*