İş Başvurusu İçin Başarı Kaydı

İş Başvurusu İçin Başarı Kaydı

İş başvurusu nda bulunmayı plânlayan herkes CV‘leri için yararlı bir temel oluşturacak bir başarı kaydı bulabilir. Siz bunu okul çıktısı biçiminden daha kişisel bir belgeye dönüştürebilir ve özel başarılarınızın ve ideallerinizin bir kaydı haline getirebilirsiniz. Eğer şimdi kendinize yaşamdan ne istediğinizi ve eğitiminizin ve çalışmalarınızın sizi nereye götürmeye eğilimli olduğunu sorarsanız, başvuru formlarıyla uğraşmaya daha hazırlıklı olursunuz. Okulda mısınız? Öyleyse, giderken yanınızda işverene gösterebileceğiniz bir Ulusal Başarı Kaydınız olacaktır.

Hayatta Ne Yapmak İstiyorsunuz?

Girdiğiniz ilk sınavlardan itibaren bunun üzerinde düşünmüş olmalısınız. Aslında bir amacı olan şanslı kişiler konularını seçmişlerdir ve ölçülebilecek başarılar doğrultusunda bir eylem plânı yapmış olmaları olasıdır.

Ne yapmak istediğinizi bilmiyor ve yine de bir iş arıyorsanız, geçmiş etkinliklerinizin sizi nereye götürdüğünü göz önüne almanız gerekir. Geleceğiniz için yaptığınız hazırlıkları, işten alacağınız keyifle birleştirmeksiniz.

İş Başvurusu İçin Başarı Kaydı
İş Başvurusu İçin Başarı Kaydı

Pek çok başvuru formu mezunlara aşağıdakilere benzer sorular sorar;

 •  İş hayatınızdaki hedefleriniz nelerdir?
 •  Meslek olarak niçin makine mühendisliğini seçtiniz?

Akılcı bir yanıt bekleyeceklerdir. Eğer bir eylem plânı yapmışsanız, izlediğiniz yolun aslına döner ve sizi neyin motive ettiğini inandırıcı sözcüklerle sunarsınız.

 •  Başka hangi alternatif meslekleri düşünüyorsunuz?

Bu mezun adaylara sorulan başka bir sorudur. Gelecek plânlarınız, gözde plânınız gerçekleşmediği takdirde destekleyici olasılıklar içermelidir. İlgili alanları araştırdınız mı?

Biçim

Sayfa ekleyip çıkartabileceğiniz bir belge yıllar içerisinde size kaydınızı genişletme olanağı verir. Hiç ilerleme kaydetmediğiniz ya da işlerin kötü gittiği hissine kapılırsanız, kendinize eski başarılarınızı anımsatmak için hedeflerinizi ve başarılarınızı yine göz önüne alın. Bu sizin moralinizi yükseltecektir.

Başlangıç için standart bir biçim iyidir -ilk bakışta bilgi verir ve CV‘niz için kaynak gereçler sağlar.  Özgeçmiş formu hazırlama aşamasında bu bilgilerden faydalanmalısınız. Aşağıdaki ilk altı başlık Ulusal Başarı Kaydında yer alır:

KİŞİSEL AYRINTILAR

 •   Ad
 •   Adres
 •   Doğum tarihi
 •   Gidilen okullar ve üniversiteler

OKUL BAŞARILARI
NİTELİKLER VE DERECELER
BAŞKA BAŞARILAR VE DENEYİMLER

 •  İş deneyimi, boş zaman etkinlikleri, kazanılmış beceriler

KİŞİSEL ANLATIM

 •  Bu güne kadarki ilerlemenin değerlendirilmesi

İŞ GEÇMİŞİ

 •  Tüm işlerin sıralaması

Okuldan ya da üniversiteden sonra, kendi kaydına başlayan herhangi biri aşağıdakileri dahil edebilir:

ÖDÜLLER

Burs, okul ve yüksek okul dışı ödüller,

İLGİ ALANLARI VE ETKİNLİKLER

Boş zaman etkinliklerinizden söz edin. Etkin ya da etkin olmayan usta yüzücü (can kurtaran sertifikası), futbol oyuncusu, piyanist, müzik dinleme, arkadaşlarla görüşme, sözcük oyunları oynama, tiyatro oyunculuğu v.s.

BECERİLER

Özellikle işyerine aktarılabilinen becerileri anımsayın: IT kullanma, sürücülük, telefonda iyi konuşma yeteneği, akıcı yazma, ödemeleri ele alabilme yeteneği, düzenleme. Kullanabildiğiniz gereçleri unutmayın: Kişisel bilgisayar, fotokopi makinası, el aletleri, çim biçme makinesi.

EYLEM PLÂNI

Kariyer hedefiniz: Büyük bir aktristi yağmur ormanlarını kurtarmak, Newcastle’da oynamak, ayrıcalıklı bir muhasebeci, birinci sınıf bir satıcı, ayrıcalıklı bir mühendis, dünyayı görmek, havayollarında pilot olmak.

Başarıya giden yolu -elde edilen becerileri, geçilen sınavları, alınan eğitimi- tasarlayarak belirli bir zaman cetvelinde plânlayın.

Gelecek İçin Planınız,

 • Zengin olmak,
 • Güçlü olmak,
 • Etkili olmak,
 • Başka bir yerde olmak,
 • Başkalarına bakıyor olmak
 • Aile olmak,
 • Ünlü

olmak da olsa azminizden etkilenecektir.

2 yorum

 1. How about one big, collective group squeeze? 🙂 Awww, that’s a good picture of y’all! Look at those lovely peo0&el#823p; fellow Dreamers. *happy sigh* When I read the Facebook description of this update, I thought for sure Alan was going to start dreaming of future Bea, and I was getting equally frightened and excited. I’m kind of relieved it was a dream of Joe. Because I’m not sure my mind could handle all that complicated stuff at this point in the drama. 😛

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*