İş Görüşmesine Giderken Kıyafet Seçimiİş Görüşmesine Giderken Kıyafet Seçimi

Giyim iş görüşmesinde ilk izlenimde en etkili olan konulardan biridir. İş görüşmesine giderken seçilen kıyafet kişinin kim olduğunu anlatmalı ve dikkat çekici olmamalıdır. İş görüşmesine giderken klasik, sade ve gösterişsiz kıyafetler tercih edilmelidir. Görüşmeye giderken sadece giyilen kıyafete değil genel görünüme özen göstermek gerekmektedir.

Elemanonline iş başvurusu yaptığınız şirkete mülakat için giderken kıyafet seçiminde aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi uygun olur.

– İş görüşmesine giderken kadın veya erkeklerin çok uzun tırnaklar ile gitmeleri büyük hata olur. Temiz ve düzgün kesilmiş tırnaklar olmalıdır. Kadınlar çok dikkat çekici renk oje kullanmaktan kaçınmalıdır.

İş görüşmesine giderken kadınlar parmaklarına birden fazla yüzük veya kulağına birden fazla küpe takmamalıdırlar. Yüze takılan takılar ve ayak bileğine takılan halhal hoş karşılanmaz. Kısacası iş görüşmesine giderken mümkün olan en az takı ile gidilmelidir. Takıların çok abartılı ve büyük olanları da kullanılmamalıdır.

– İş görüşmesine giderken önü veya arkası açık ayakkabı uygun bir seçim değildir. İş görüşmesine giderken yazın sıcak günlerinde olsa dahi çorap giyilmelidir. Giyilen çoraplar doğal renklerde ve ayakkabı ile uyumlu olmalıdır.– Çok geniş veya dar takım elbise giyilmemelidir. Giyilen takım elbise kişinin vücut yapısına uygun olmalı ve vücudu sarmalıdır.

– Kadın veya erkek fark etmez deri ceket iş görüşmesine giderken asla giyilmemelidir. Deri ceketler dış giyim olarak kullanılır ve iş görüşmesinde hoş bir görüntü sergilemez.

– İş görüşmesine giderken etek giymek isteyenlerin dikkat etmesi gereken ise etek boyudur. Etek giymek isteniyorsa etek boyu dizin üç parmak yukarısından fazla olmamalıdır. Kapri pantolon ise iş görüşmesi için hiç uygun değildir.

– Erkekler iş görüşmesine giderken mutlaka kravat takmalıdır veya başvurulan işe göre yakalı tişört giyilebilir. Balıkçı yaka ise kesinlikle giyilmemesi gerekir. İş başvurusu yaptığınız şirkete gönderdiğiniz hazır cv formu çok önemlidir. Özgeçmiş formunda mutlaka kravatlı fotoğraf kullanılmalıdır.

– İş görüşmesine giderken kullanılan çanta, ayakkabı ve cüzdan iyi bir renk uyumu içerisinde olmalı sade olmalı, çok dikkat çekici olmamalıdır.

– Kıyafetlerin rengi yalın ve gösterişsiz olmalıdır. Mavinin çeşitli tonları ve gri takım iş görüşmesi için uygun renklerdir. Siyah takım elbise ise çok sert bir görüntü sunduğundan bu renk takım elbise giyen bir kişi bu rengi yumuşatacak bir renk ile kullanmalıdır. Kahverengi ise iş görüşmesi için uygun bir renk değildir. İkinci bir görüşme için giderken kıyafetinizin renklerinde değişiklik yapmak doğru olur.

Mülakat modanın ön plana çıkarıldığı bir ortam değildir. İş görüşmesine giderken giydiğiniz kıyafet sizin profesyonel olduğunuzu belli etmelidir.Bir önceki yazımız olan Güncel döviz borsa bilgileri dolar euro döviz borsa bilgileri BORSA DÖVİZ başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*