İş Görüşmesine Giderken Yanına Alınması Gerekenler

İş Görüşmesine Giderken Yanına Alınması Gerekenler
İş Görüşmesine Giderken Yanına Alınması Gerekenler

İş görüşmesine giderken istekli görünüşünüzün bir parçası olarak gereksiz şeyler taşımaktan kaçının. Yalnızca gerekli şeyleri alın; el çantası, evrak çantası, takım çantası. Yalnızca biri; fazlası değil. Bir eliniz boş olmalı. Bunları bir gece önceden hazırlayın.

Başvurunuzla birlikte yolladığınız belgelerin kopyalarını sakladınız mı?

 • CV (özgeçmiş).
 • Başvuru formu.
 • Açıklayıcı mektup.

Elinizde bulunan asıl reklam ya da iş tanımlamasıyla birlikte bunları da yanınıza alın. Başvurulan işin doğrultusunda CV’mizin farklı uyarlamalarını da ifade etmeye eğilimliyizdir, bu nedenle referans için gönderilen örneğin bir kopyasına gereksiniminiz vardır.

İş Görüşmesine Giderken Yanına Alınması Gerekenler
İş Görüşmesine Giderken Yanına Alınması Gerekenler

EŞYALARINIZI YERLEŞTİRMEYİ UNUTMAYIN

 • Adresi ve telefon numarasını doğrulayan, sizi görüşmeye davet eden mektup. Eğer mektup yoksa bu ayrıntılara önem verin. Belleğe güvenmek tehlikelidir ve yoldayken onları aramanız gerekebilir,
 • Harita, yol notları, özel yönergeler.
 • Telefon
 • Görüşme sırasında notlar almak ve karşılaştığınız insanların isimlerini kaydetmek için not defteri ve kalem.
 • Görüşmeden önce çalışmış olacağınız herhangi bir şirket katalogu ya da broşürü.

Yeteneğinizin ve Becerinizin Kanıtı

Aşağıdaki listede öneriler yer almaktadır. Davet edildiğinizde bunları görüşmeyi düzenleyen kişiye gösterin. Size işiniz hakkında sorular sorulursa, ‘Görmek isteyebileceğiniz örnekler var’ deyin. Kolaylıkla bulunabilecek bir yerde olmalılar, bu biçimde kağıtları karıştırarak görüşmeyi düzenleyen kişinin zamanını almazsınız.

Resimlerin, tasarımların, fotoğrafların, yarattığınız reklamların ve yazdığınız makalelerin bulunduğu bir dosya. (Bunların bazıları asıl başvurunuzla birlikte gönderilmiş olsa bile.)

Çalışmanızın örnekleri; sayfa düzenleri, yaptığınız çekimler, baskıya hazırladığınız kitaplar gibi.

Yukarıdakilere isminiz ve adresiniz eklenmiş olmalıdır çünkü; daha dikkatli bir inceleme için bunlardan birini bırakmanız istenebilir.

 • Sertifikalar ve diplomalar.
 • Basın kupürleri.
 • Referans mektupları.

Son üç maddenin asıllarını bırakmayın. Siz oradayken fotokopi çekmelerini isteyin.

Görüşme yerine vardığınızda sizden ayrı bir başvuru formunu doldurmanız da istenebilir. Özgeçmiş’inizin bir kopyasının yararlı olacağı yer burasıdır. İşverenin istediği formata uyması için bilgilerin başvuru formuna düzgün bir biçimde geçirilmesi gerekir.

Görüşmenin sonunda daha fazla bilgi edinmek için sorular sorabileceğiniz zaman bir soru listesi size yardımcı olabilir.

Görüşme gününde yanınıza bir şemsiye almanız gerekiyorsa, görüşme yerine ulaştığınızda ıslak şemsiyeyi içine koymanız için koyu renkli bir plastik poşet götürün. Böylece hem bir yerlere koyma ihtiyacını karşılar hem de dönüşte şemsiyeyi unutmazsınız. Poşet, paltonuzu astığınız yere bırakılabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*