İşe Giriş Mülakatlarında Sorulan Kişisel SorularRekabetçi piyasa koşullarında yeni mezunlar ve işinde değişiklik yapmak isteyenler zorlu bir aşamadan geçmektedirler. Kendilerine uygun iş ilanına başvurmak için titizlikle bir özgeçmiş hazırlamalıdırlar. Özgeçmişleri uygun görülürse diğer bir aşama olan iş görüşmesine çağrılırlar. Adayların mülakat sürecinde karşılaşacakları sorulara ve nasıl cevaplar vereceklerine de önceden hazırlanmaları gerekmektedir.

Mülakat süresince değişik sorular sorulmaktadır. Görüşme sırasında sorulan kişisel sorular ve verilmesi gereken cevaplara örneklerden bazıları şu şekildedir:

Bana kendinizle ilgili bilgi veriniz?

Böyle bir soru çok sık sorulmakta olup sorulan bu soruyu soru ile cevaplamanız daha doğru olur. ‘Özel hayatımı mı anlatmamı yoksa profesyonel niteliklerimi mi anlatmamı istiyorsunuz?’ veya ‘Bu sorunuzu daha spesifik hale getirebilir misiniz?’ gibi sorular sorulabilir. Mülakatçı böyle bir soru sorarak kendinizi tanıtmanızı ister. Vereceğiniz cevaplar gönderdiğiniz özgeçmiş formu ile çelişmemelidir.

İşe Giriş Mülakatlarında Sorulan Kişisel Sorular

Bir iş bulmadan son işinizden neden ayrıldınız/istifa ettiniz?Bu soruyu cevaplarken çok dikkatli davranmak gerekir. Soruya dürüst davranarak doğru cevap vermezseniz ve daha sonra ortaya çıkarsa zor durumda kalırsınız. İşe başlama aşamasında yapılan araştırmalarda dürüst davranmadığınız ortaya çıkarsa işveren fikrinden vazgeçip sizi işe almaktan vazgeçebilir. Önceki işinizden kendiniz ayrılmayıp da işten çıkarılmış dahi olsanız bunu karşı tarafa anlatmalısınız. Firma küçülme sürecine girmiş olabilir veya kapanmış olabilir veya çalıştığınız amirinizle anlaşamıyor olabilirsiniz. Önceki işinizden ayrılma veya çıkarılma nedeninizi detaylı bir şekilde anlatmak daha doğru olacaktır.

Ne kadar süredir iş arayışı içersindesiniz?

Bu soruyu cevaplarken hassas davranılmalı ve iyi bir cevap verilmelidir. İşi arama sürenizin uzun olması mülakatı yapan kişi açısından olumsuz bir durumdur. İyi bir elemanın uzun süredir iş araması çok normal karşılanmaz. İş arama süresinin uzun olması sizin seçici ve kariyer adımları konusunda hassas biri olduğunuzu düşünmez. Böyle bir durumda aranan bir eleman olmadığınızı düşünür. Bu süre içersinde iş teklifi almadığınız halde aldığınızı söylerseniz de insan kaynakları uzmanı size bu konuda daha farklı sorular sorabilir ve sizin yalan söylediğiniz anlaşılabilir. Böyle bir soru ile karşılaştığınızda dürüst olun ve doğru cevap verin.

Kariyer hedefleriniz nelerdir?

Bu tip soru özellikle kariyer hedefinin başındaki elemanlara sorulan bir sorudur. Böyle bir soruya karşı her zaman hazırlıklı olmak gerekir. İş görüşmesinde böyle bir soru sorulduğunda duraklamadan ve doğrudan kariyer hedeflerinizi belirtmelisiniz. Aldığınız eğitimle başvurulan pozisyon alakasız ise, neden bu eğitimi aldığınızı ve niçin eğitiminizle alakalı bir görev almak istemediğiniz sorusu sorulabilir. Başvurduğunuz pozisyon dışında farklı bir alanda da çalışabileceğinizi belirtmeniz durumunda ise işveren sizin başvurduğunuz işi çok fazla istemediğinizi ve ilgilendiğiniz başka bir görevin olduğunu düşünür ki bu durum işveren açısından çok olumsuz olacaktır.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*