Kaç Çeşit Özgeçmiş Yazılabilir?

Kaç Çeşit Özgeçmiş Yazılabilir?
Kaç Çeşit Özgeçmiş Yazılabilir?


Özgeçmiş yazmanın sınırı yoktur. Zaten kimsenin özgeçmişi kimseninkine benzememelidir. Boş cv formu hazırlama aşaması son derece önemlidir. Özgeçmiş formu sizi işverene tanıtan ilk izlenimdir. Genel çerçeve açısından özgeçmiş yazımında şu iki ana yöntemden biri kullanılabilir:

1. Zaman sıralı yazım
2. İşlevsel yazım

Zaman sıralı yazımda; iş, eğitim gibi bilgiler en sondan başlayarak ters tarih sırasına göre sıralanır.

İşlevsel yazım ise, esas önemli olan tarih değildir, Yapılanlar gruplara ayrılır (örneğin uzmanlık alanlarına göre: bankacılık alanındaki tecrübeler, turizm sektöründeki tecrübeler gibi) ve her gruba yazılanlar kendi içinde tarih sırasına konulabilir.

Kaç Çeşit Özgeçmiş Yazılabilir?
Kaç Çeşit Özgeçmiş Yazılabilir?

Özgeçmiş hazırlarken zaman sıralı yöntemi kimler tercih etmelidir?  • İş geçmişiniz çok uzun değilse bu yöntem yararlı olabilir, çünkü yazacak çok şey olmadığı için okuyanın kafasını karıştırmaz.
  • İş geçmişinizde aralar ve boşluklar yoksa bu yöntem tercih edilebilir, çünkü bu tip özgeçmişte boşluklar hemen görüldüğü için hiç boşluk olmaması bir avantaj yaratabilir.
  • Hep aynı tür iş grubunda çalıştıysanız zaman sıralıyı tercih edebilirsiniz, çünkü tüm iş gelişiminiz bir bakışta görülür.
  • Klasik işveren tipinin daha çok tercih ettiği bir yöntemdir.

Özgeçmiş hazırlarken işlevsel yöntemi kimler tercih etmelidir?

  • Çok uzun bir iş geçmişiniz varsa kafa karıştırabilir. Yaptığınız işleri bölümlere ayırıp kendi içinde sıralayabilirsiniz.
  • Başvurduğunuz işyerinin esas aradığı özelliklerle ilgili tecrübelerinizi ayırıp yazabilirsiniz. Böylelikle işverene “ben senin nelere önem verdiğini biliyorum” mesajını vermiş olursunuz ve başvurulan işle ilgisi olmayan tecrübelerin dikkati dağıtmasını önlemiş olursunuz.
  • Uzun süre çalışmaya ara verenler, ya da çok sık iş değiştirenler için yararlı olabilir; dikkati tarihlerden çok tecrübelere çeker.
  • Klasik işveren tipi tarafından pek tercih edilmez.


3 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*