Özel Güvenlik Maaşları – Silahlı Güvenlik Maaşları Ne Kadar?

Özel Güvenlik Maaşları - Silahlı Güvenlik Maaşları Ne Kadar?
Özel Güvenlik Maaşları - Silahlı Güvenlik Maaşları Ne Kadar?

En düşük güvenlik görevlisi maaşları net asgari ücret üzerinden belirlenmekte iken genelde güvenlik maaşları yemek parası, yol bedeli ve yapılan sözleşme gereği net asgari ücretten biraz daha fazla olmaktadır. Silahlı özel güvenlik maaşları ise silahsız özel güvenlik maaşlarına göre biraz daha fazla olmaktadır. En yüksek maaşı ise Kamu Kurumları ile bankalarda görev yapan güvenlik görevlileri almaktadır. Yani güvenlik maaşı için en düşük tutar net asgari ücrete göre belirlenirken çeşitli kriterlere göre bu maaşlar bir hayli farklılık gösterebilmektedir.

2019 yılı net asgari ücretin belirlenmesi ile birlikte kamuda taşeron olarak çalışan özel güvenlikler ile kadrolu güvenliklerin ve özel sektörde çalışan güvenlik görevlilerinin de alacakları maaş netleşmiş oluyor. Gelelim 2018 özel güvenlik maaşlarına.

Özel Güvenlik Maaşları - Silahlı Güvenlik Maaşları Ne Kadar?
Özel Güvenlik Maaşları – Silahlı Güvenlik Maaşları Ne Kadar?

2019 güvenlik maaşları ne kadar?

2019 Ocak ayından itibaren bekar ve çocuksuz çalışan için net asgari ücret tutarı 2.020,90 TL olarak ödenecektir.  Bu durumda bekar ve çocuksuz özel bir güvenlik görevlisi asgari geçim indirimi dahil olmak üzere en az 2.020,90 TL net tutarında maaş alabilecek. Genelde silahsız özel güvenlik maaşları taban asgari ücretten başlarken silahlı güvenlik maaşı ise net asgari ücretin en az %20 fazlası üzerinden başlamaktadır.

İşin özeti alacağınız net maaş tutarı sözleşmenize göre belirlenir. Yani güvenlik şirketiniz size net asgari ücret kadar maaş verebileceği gibi asgari ücretin üzerinde de bir maaş ödeyebilir. Bu sizin aranızdaki anlaşmaya göre değişir. Buna göre maaşlar ortalama şu şekilde olacak;

Silahlı güvenlik maaşları 2019

Yukarıda da belirttiğimiz üzere silahlı güvenlik maaşları net asgari ücretin %30-40 civarı fazlası olarak ödenmektedir. Buna göre 2019 Ocak ayından itibaren silahlı bir güvenlik için net maaş tutarı 2500-2600 TL civarından başlayacaktır.

Özel güvenlik görevlisi olma şartları nelerdir?

  • TC vatandaşı olmak,
  • En az ortaokul (sekiz yıllık okul) mezunu olmak,
  • Silahsız güvenlik görevlisi olabilmek için 18 yaşını tamamlamak, silahlı güvenlik görevlisi için en az 21 yaşı tamamlamış olmak,
  • Ağır suçlardan dolayı hükümlü olmamak,
  • Sağlıklı olmak, işi yapmasına engel bir rahatsızlığı bulunmamak,
  • Özel güvenlik temel eğitimini başarı ile tamamlamak.

ÖZEL SEKTÖR ÖZEL GÜVENLİK MAAŞLARI 2019

Özel sektörde güvenlik görevlisi olarak çalışanlardan bazılarının maaşları aşağıdaki gibidir:

– Özel güvenlik banka maaşları 3 bin 150 TL
– Özel güvenlik belediye maaşları 2 bin 950 TL
– Kadrolu özel güvenlik görevlisi maaşları 3 bin 100 TL
– 3. Havaalanı özel güvenlik görevlisi maaşı 2 bin 550 TL
– Devlet Hastanesi özel güvenlik görevlisi maaşı 3 bin 100 TL

KAMU ÖZEL GÜVENLİK MAAŞLARI 2019

Kamuda özel güvenlik maaşları kurumdan kuruma göre değişiklik göstermektedir. Kamuda görevli güvenlik görevlilerinin başlangıç maaşları en düşük 2 bin 650 TL’dir. Özel bütçeli kurumlarda bu rakam 3 bin TL’ye kadar çıkmaktadır. Bu maaşların yanı sıra personelin evli ya da bekar olması gibi durumlar çalışanlara 150 – 200 TL’lik bir artış sağlayabilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*