Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır?

Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır?


Özgeçmiş yazmanın değişmez formülleri yoktur. Özgeçmiş sizi yansıtır. İçerik ve biçim olarak tamamıyla sizin ürününüzdür. Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır? Önemli olan birtakım temel prensipleri anlamak ve yaratıcılığınızı da kullanarak hazırlayacağınız özgeçmiş yazınızda bu temel prensiplerden yararlanmaktır.

Bu kitap size temel bilgileri vermeyi ve bu temel prensiplere dayanarak Özgeçmişinizi nasıl yazacağınız konusunda sizi aydınlatmayı hedeflemektedir.

Önemli olan sizin beğendiğiniz işyerinin sizin özgeçmişinizi beğenmesi ve sizi görüşmeye çağırmasıdır!

Özgeçmişinizi yazmadan önce değerlerinizi analiz edin.

Etkili özgeçmiş yazımında önemli aşamalardan biri budur. Ne tür bir işin size uygun olduğuna ve özgeçmişinizin nasıl olacağına bu yolla karar verebilirsiniz.

Kendinizi ve sahip olduğunuz değerleri analiz etmenin basitten çok karmaşığa kadar uzanan çeşitli yöntemleri vardır. İstediğiniz yöntemi kullanabilirsiniz.

Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır?
Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır?

Yararlı olduğuna inanılan basit yöntemlerden biri, güçlü olduğunuz noktaları (eğitim, iş tecrübesi, yetenekler, hobiler, ilgi alanları) tek tek maddeler halinde sıralamak, daha sonra da yapmak istediğiniz tür işleri sıralayarak güçlü olduğunuz noktalara uygun işler seçmektir.

Bu arada, CV hazırlarken önemli noktalardan biri de işvereni (yapabildiğiniz kadar) analiz etmektir. Bu da özgeçmişinizi nasıl şekillendireceğiniz konusunda size yol gösterirdir

Kaç tane özgeçmişiniz olmalıdır?

“Bu ne biçim soru, tabii ki bir tane olacak” demeyin. Özgeçmiş hazırlama amacı hayat hikâyenizi anlatmak değil de müstakbel işvereni etkilemek olduğuna göre, eğer birden fazla önemli uzmanlık alanınız varsa her biri için ayrı bir özgeçmiş hazırlayabilirsiniz.

Örneğin, hem eleman seçimi hem de eğitim konusunda uzmanlaşmış bir profesyonel, eğitimle ilgili bir işe başvuracağı zaman bu konudaki tecrübesini öne çıkaran bir özgeçmiş kullanmalıdır. Eleman seçimi tecrübesinin önemli olduğu bir iş için j ise, bu tecrübesini öne çıkaran bir özgeçmiş kullanmalıdır.Aynı şekilde üniversitenin bankacılık ve reklamcılık bölümlerinin ikisini birden bitirmiş olan bir yeni mezun, bir reklam şirketine ve bir bankaya aynı CV ile başvurmamalıdır.

Özgeçmiş ilk olarak ne zaman yazılmalıdır?

Liseyi bitirir bitirmez!

O kadar erken yazmaya ne gerek var, diye düşünebilirsiniz. Üniversiteye gitmeyecekseniz zaten yazmanız gerekli, eğitiminize devam edecekseniz de bunun çeşitli faydaları var:

Birincisi, özgeçmiş yazmak aynı zamanda insanın kendisini değerlendirmesi olduğu için erken yaşlarda yazmak ilerisi için önemli ipuçları verir.

İkincisi, özgeçmiş yazmaya daha çabuk alışırsınız.

Üçüncüsü, eğitiminiz boyunca staj ve “part time” işler için özgeçmiş gerekecektir.

Dördüncüsü, iş bulma aşamasına geldiğinizde iki ayağınız bir pabuca sığmaz ve diğerlerinden daha iyi bir özgeçmişiniz olur.

İş bulduktan sonra özgeçmişe olan gereksiniminiz ortadan kalkmaz. Her profesyonel çekmecesinde güncel bir özgeçmiş bulundurmalıdır.

Özgeçmiş hangi dilde yazılmalıdır?

Aslında işin doğrusu (yabancı dil bilginiz varsa, ki geçerli dil genellikle İngilizcedir) her iki dilde de özgeçmişiniz olmalıdır.

İngilizce özgeçmiş isteyen ya da İngilizce bilginizin önemli olduğu işyerlerine özgeçmiş yollarken İngilizce CV yollayın.

İngilizcenin gerekli olmadığı ya da çok önemli olmadığı durumlarda ise Türkçe olanını yollayın, çünkü genellikle Türkçe özgeçmişlerde ulaşacağınız ifade zenginliğine yabancı dilde yazacağınız bir özgeçmişte ulaşmanız daha zordur.

Çok önemli bir nokta: İngilizceniz yeterli değilse, yabancı dilde yazacağım diye yanlışlarla dolu bir özgeçmiş yazmayın ve yollamayın.

Ön mektup (Cover letter) nedir?

Özgeçmiş hiçbir zaman tek başına gönderilmez. Başına bir ön mektup eklenir. Özgeçmişinizin bir anlamda sunuşu sayılan ön mektup ile gönderilir.

Özgeçmiş nasıl kullanılır?

İş ararken özgeçmişinizi şu şekillerde kullanmanızda yarar var:

  • Bir ilana başvururken gönderin.
  • İlan olmasa da iş olanağı bulabileceğinizi tahmin ettiğiniz firmalara gönderin.
  • Görüşmeye giderken birkaç kopya yanınıza alın. Görüşme sonunda bırakırsınız. Sizi daha iyi hatırlarlar ve sizinle henüz görüşememiş diğer müdürlere verebilirler.
  • İş aradığınızı söylediğiniz arkadaşlarınıza verin. Sizi daha iyi tanırlar ve bahsettikleri insana özgeçmişinizi verirler.
  • Referans olarak göstereceğiniz yöneticilere verin, sorduklarında sizi daha iyi anlatabilirler.


1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*