Özgeçmiş Nedir Nasıl Olmalıdır?

Özgeçmiş Nedir Nasıl Olmalıdır?


Özgeçmiş işe alınmayı değil görüşmeye kabul edilmeyi sağlar. Özgeçmişinizi kullanarak ve işyerlerine göndererek işi garantiye alamazsınız. İşe alınmanın önkoşulu görüşmeye girebilmektir. Görüşmeye girmek isteyen çok sayıdaki aday arasından sıyrılabilmek içinse iyi ve etkili yazılmış bir özgeçmiş gereklidir. Görüşmeye girdikten sonra kendinizi çok daha geniş bir şekilde ve yüz yüze olmanın rahatlığı ile anlatabilirsiniz. Özgeçmişiniz size görüşmeye girme olanağını sağlar.

Özgeçmiş Nasıl Olmalıdır?

Özgeçmiş iyi ve doğru yazılmış olmalıdır. Kötü yazılmış bir özgeçmiş görüşmeyi ve işi kaybettirir.

Özgeçmiş sizin hayat hikâyeniz değildir

Hiçbir işveren sizin hayat hikâyenizle ilgilenmez. Bu, ne onun ilgi alanına girer ne de bunun için vakti vardır. Müstakbel gelin ya da damat adayına gönderecekseniz hayat hikâyenizi yazın. Aksi halde boşa zaman ve emek harcamış olursunuz.

Bu nedenle özgeçmişinize ” Ben Mehmet Ersin, 1982 yılında Edirne’de doğdum, ilk ve ortokulu Edirne’de okuduktan sonra, subay olan babamın tayini nedeni ile …” diye başlayıp, anlatılacak neyiniz varsa hepsini sıralamayın.

Özgeçmiş Nedir Nasıl Olmalıdır?
Özgeçmiş Nedir Nasıl Olmalıdır?

Özgeçmiş, “değerlerinizin” işverene sunuluşudur!

CV’niz yaptığınız her şeyi anlatacağınız bir yazı değildir. Bir işe girebilmeniz için, o işe uygun özelliklerinizi ve başarılarınızı özetleyen bir sunuştur.CV’nin amacı kendinizi işverene sunmaktır. Öyle sunmalı ki, işveren sizinle görüşme yapmayı istesin. Değerinizi, başkaları için neler yaptığınızı göstererek ispatlarsınız. Özgeçmiş sizin kişisel reklamınızdır, başka bir deyişle işverenlere sizin işe uygun olduğunuzu göstereceğiniz ana pazarlama aracıdır. Özgeçmiş işverene eski tecrübenizi ve onun şirketine neler kalabileceğinizi göstermelidir.

Bu nedenle özgeçmişe, yaptığınız her şeyi, tüm yeteneklerinizi ve hobilerinizi yazmak yerine en etkili olacakları seçerek yazmalısınız. Yazınızda en fazla bölümü ise bu seçtikleriniz arasında en önemli olanlara ayırmalısınız.

Özgeçmiş formu aynı zamanda insanların sizinle ilişki kurabilmeleri için gerekli olan bilgileri (adres, telefon, isim gibi) sunan bir belgedir.

Özgeçmişe her şeyi yazmayacağınız ve sadece iş için sizi destekleyecek şeyleri yazacağınız gibi, yanlış ve gerçek olmayan hiçbir şey yazmamaksınız, çünkü bir gün mutlaka ortaya çıkar. Ortaya çıkınca da çok zor bir durumda kalırsınız.

Özgeçmişiniz size özgü ve farklı olmalıdır. işverenlere her ay yüzlerce cv formu gelir ve personel yöneticileri bu özgeçmişleri inceleyip elemeden geçirirler. Her şeyi birbirine benzeyen özgeçmişlerin görüşme için şansı azdır. Özgeçmişiniz içerik ve biçim olarak farklı olmalıdır. Böylelikle sizin farklı bir insan olduğunuz anlaşılabilir.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*