Özgeçmişin Biçimi Nasıl Olmalı?

Özgeçmişin Biçimi Nasıl Olmalı?
Özgeçmişin Biçimi Nasıl Olmalı?


  • Biçimin özgeçmişinizin etkili olmasındaki önemi nedir?
  • Kaç sayfalık bir özgeçmişiniz olmalı?
  • Özgeçmişinizi nasıl bir kâğıda ve ne ile yazmalısınız?
  • Genel görünüm nasıl olmalı?
  • Fotoğraf koymak şart mıdır?
  • Bilgisayarda hangi yazı karakterleri ve puntolar kullanılmalıdır?
  • El yazısı ile özgeçmiş hazırlanılır mı?
  • Farklı biçimler denerken nelere dikkat edilmelidir?
Özgeçmişin Biçimi Nasıl Olmalı?
Özgeçmişin Biçimi Nasıl Olmalı?

Özgeçmiş ve CV hazırlarken biçim neden önemlidir?
Özgeçmiş, her şeyin ötesinde yaptığınız bir iştir, sizin bir ürününüzdür ve özgeçmişin kendisi sizinle ilgili önemli bilgiler verir. İletişim ve organizasyon konusunda sizi özgeçmişten daha iyi yansıtan bir şey daha olamaz. Bu nedenle sadece içeriğe değil, aynı zamanda biçim ve formatla ilgili tüm detaylara önem vermelisiniz.

İşverenler iki tür okuma yaparlar. Özgeçmişiniz bu ikisine de uygun olmalıdır. Birinci tür okuma taramadır. Burada eğitim, iş tecrübesi, yabancı dil gibi bilgiler taranır. Haırladığınız CV tarama sırasında bu bilgileri iyi verebilmelidir. İkinci tür okumada ise daha detaya inilir ve yaptıklarınız, başarılarınız incelenir. Bunların da dikkati çekmesini sağlamalısınız.

Özgeçmiş kaç sayfa yazılmalıdır?
Özgeçmiş ile ilgili her konuda olduğu gibi sayfa adedi konusunda da bir kısıtlama getirilemez. Ancak çok uzun yazmak doğru değildir. 1 ya da 2 sayfa yazmak tercih edilmelidir.

Çoğu işverenler 1 sayfayı tercih ederler. Az yer kaplayarak yoğun bilgi vermek işverene “sizin zamanınıza değer veriyorum” mesajını verir.

Birden fazla sayfa kullanıldıysa en önemli bilgileri ilk sayfaya yazmak doğru olur.

CV için El yazısı mı? Bilgisayar mı?

Siz siz olun özgeçmişinizi el yazısı ile yazmayın. Hele hele el yazınız kötü ise asla denemeyin. Özgeçmiş formu bilgisayar ile yazılmalıdır.CV hazırlarken en uygun yazı karakterleri hangileridir?
Bilgisayarla yazarken yaratmak istediğiniz etkiye bağlı olarak çok çeşitli yazı karakterleri kullanabilirsiniz. Burada dikkat edeceğiniz nokta aynı sayfada çok fazla karakter kullanmak gibi dikkat dağıtıcı şekillerden kaçınmaktır. Ayrıca çok küçük puntolar kullanırsanız okumayı zorlaştırırsınız. Genel olarak 11 ya da 12 punto ile yazılan yazılar daha kolaylıkla okunurlar. En çok kullanılanlar ise Helvetica (12 ve 11 punto), Times (12 punto) ve NewYork (11 ve 10 punto) gibi yazı karakterleridir.
Nasıl bir kâğıt kullanmalısınız?

Kullanacağınız kâğıt konusunda aşırıya kaçmanız gerekmiyor. Sadece şunu aklınızdan çıkarmayın: düşük kaliteli kâğıt kullanırsanız hem hazırladığınız orijinal hem de fotokopileri düşük kaliteli olur.

Beyaz ya da ekru kâğıdı tercih edin. Aslında bu konuda da kısıtlama yoktur ama yaratmak istediğiniz etkiye uygun düşmedikçe çok parlak renkli kâğıtlar kullanmayın, çünkü bu renkler mesajınızı gölgeleyebilir. Ama bir reklam şirketine başvuruyor ve yaratıcılığınızı gösterir bir özgeçmiş hazırlıyorsanız renkli kâğıt kullanamazsınız diye bir kural yoktur.

Bu arada orijinali iyi saklayın ki kopyalarınız her zaman kaliteli olsun.
CV nizi gndermek için seçtiğiniz zarf da kâğıda uygun olmalıdır. En kötü kalite saman kâğıttan yapılmış zarflardan kaçının.

Özgeçmiş katlanır mı?
Bu arada önemli bir hatırlatma: Sakın özgeçmişinizi katlayarak zarfa koymayın. Büyük boy bir zarf kullanın. Katlanmış özgeçmişlerin etkisi daha zayıf olur.
Ayrıca faks ile de yollamayın, çünkü bütün özeninizle hazırladığınız özgeçmiş, faks makinesinden çıkan sıradan herhangi bir yazıya dönüşür.

Özgeçmişinizin genel görünümü.
Özgeçmişinizin genel görünümü, kuvvetli bir etki yaratabilmelidir. Öncelikle kâğıdınız temiz ve lekesiz olmalıdır. Örneğin kâğıdın üzerinde tippex izleri görülmemelidir. Ayrıca yazılar net, sıkıştırılmamış ve okuması kolay olmalı, kesinlikle hiçbir yazım hatası olmamalıdır. Kâğıdın bütünü iyi kullanılmalı, konu grup- lamaları yapılmalı ve başlıklar öne çıkarılmalıdır.

Sol marj özgeçmişinizin en kıymetli yerlerinden biridir. Buraya sıklıkla yapıldığı gibi tarih yazmak zorunda değilsiniz. Bu çok kıymetli yere pozisyon, iş yeri gibi ilk olarak göze gelmesini istediğiniz bilgileri yazabilirsiniz.

CV hazırlarken farklı biçimler deneyin, ama dikkatli olun!
Farklı biçimler deneyin, çünkü böylelikle özgeçmişinizin diğerlerinden kolaylıkla ayırt edilmesini sağlarsınız. Ama bunu yaparken çok dikkatli olun. Farklı olacağım diye garip biçimler yaratabilir ve özgeçmişinizin etkisini azaltabilirsiniz.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*