Sigara kullanmayana iş bulma kolaylığı!İş için kurumlara başvuruda bulunan sigara kullanmayan adaylara öncelik tanınmasını istedi.

‘Bir sigara da sen bıraktır”

Türkiye Yeşilay Cemiyeti, Yeşilay haftası dolayısı ile yaptığı etkinlikler çerçevesinde kurumlar için bir kampanya başlattı. Kampanyanın amacı, Sağlık Bakanlığı ile birlikte yürütülen Ulusal Tütün Kontrol Programına destek olmak ve ülkemizde 2010 yılına kadar 15 yaş altı çocuklarda ve gençlerde sigara kullanımını yüzde 0’a indirmek, toplumun yüzde 80’inde ise, sigara karşıtı bir tutum oluşturmaktır.

Bu amaca uygun olarak, bireysel ve kurumsal katkılar yapılabilir. Yeşilay, “Bir Sigara da Sen Bıraktır” sloganı ile kampanya başlatıyor. Yeşilay, İş için kurumlara başvuruda bulunan, diğer özellikleri eşit olan ancak sigara kullanmayan adaylara öncelik tanınmasını teklif ediyor. Kurumlar, bu kampanyaya sıcak bakıyorlar. Ruh ve beden sağlığı yerinde olan, zararlı alışkanlıkları olmayan insanların çalıştıkları kurumlar, daha yüksek kalite ve verimle iş üretiyorlar. Hem zaman kaybı önleniyor, hem de ekonomik kayıplar asgariye indiriliyor.“Amaç, sağlıklı bir toplum”

Kampanya hakkında açıklama yapan Yeşilay Genel Sekreteri Sırrı Arvas: “Bu kampanyanın yaygınlaşması halinde sigaraya meyyal üniversite gençliği ileride iş bulmakta zorlanacağı hissine kapılarak, bu alışkanlıktan uzak durabilir. Sigara kullananlar da zaten, yasa yürürlüğe girdikten sonra, kapalı mekanlarda kullanamayacak ve bırakma arayışlarına gireceklerdir. Bu kampanyaya başta kamu kurumları olmak üzere, özel sektörümüz de destek olursa, sağlıklı bir toplum olma yolunda önemli bir adım atılmış olacak.

Bir taraftan bu kampanyalar başlatılırken, diğer taraftan Yeşilay’ın okullarda yaptığı Yeşilay Eğitim Programları da büyük bir süratle devam ediyor. Yine 26-29 şubat tarihlerinde The Marmara Otelinde Yeşilay Uluslar arası Bağımlılık Konferansı düzenliyor. Konferansa dünyada bağımlılıklar konusunda önemli katkılarda bulunmuş, bilim adamları, STK temsilcileri, devlet adamları katılıyor.” dedi.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*