Topluluk Önünde Konuşurken Beden Dilinin Önemi

Topluluk Önünde Konuşurken Beden Dilinin Önemi


İnsan bilerek veya bilmeyerek yaptığı hareketlerle sadece karşısındaki kişiyi değil, büyük toplulukları bile, -onlar bunu tam anlamı ile farketmeden- etkilemekte ve yönlendirmektedir. Topluluk önünde konuşurken beden dilinin önemi çeşitli örneklerle anlatılabilir.

Gerek eğitim seminerleri sırasında, gerek sınıfta ders anlatırken sık sık topluluk karşısında konuşuyoruz. Aynı konuyu hemen hemen aynı kelimelerle anlattığımız halde, bazı seminerlerde dinleyicilerin son derece olumlu katılımı ile karşılaşırken, bazı seminerlerde de dinleyicilerin sessiz kaldıkları veya verilmek istenen temel mesajlara karşıt görüşleri ısrarla savunduklarını gözledik. Bu değişikliğin sebeplerini araştırıldığında, sorunun konuşmacının beden dilinden kaynaklandığı fark edildi.

Topluluk Önünde Konuşurken Beden Dilinin Önemi
Topluluk Önünde Konuşurken Beden Dilinin Önemi

Belirli bir mesajı verip, dinleyicilere “bu konudaki görüş, soru ve katkılarını” eğer kollarımnı açarak soruluyorsa, topluluk konuya olumlu yaklaşıyordu.Ancak soruyu aynı ses tonu ve aynı kelimelerle kollarını kavuşturarak soruyorsa bu defa topluluğun suskunluğu veya bazı dinleyicilerin dirençli tutumları ile karşılaşılıyordu.

Bunu fark ettikten sonra emin olmak için defalarca denendi ve sonuç değişmedi. Topluluk üç kişiden de, üç yüz kişiden de oluşsa, eğer kollarımızı kavuşturur ve geriye doğru yürüyerek topluluktan uzaklaşırsak, kelimelerimiz ne kadar özenle seçilmiş, sesimiz ne kadar okşayıcı olursa olsun, topluluk katılmakta isteksiz davranıyordu. Buna karşılık kollarımızı açıp, topluluğa doğru ilerlediğimiz takdirde, dinleyiciler konuya katılmakta ve işbirliğine girmekte son derece istekli oluyorlardı.

Bu tecrübe özellikle bir topluluk önünde konuşurken, istenen mesajın dinleyicilere geçirilmesi konusunda, beden dilinin seçilen kelimelerle kıyaslanmayacak kadar önemli olduğunu göstermektedir.

Daha önemlisi, dinleyicilerin hiçbiri “beden dili” konusunda sistemli herhangi bir bilgiye sahip olmadıkları halde, bu dilin demek istediklerini – kendileri de fark etmeden – son derece isabetle yorumluyor ve buna uygun bir tepki geliştiriyorlardı. Gerçekten de, her insan beden dili konusunda bildiğini düşündüğünden daha fazlasını bilmektedir.İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*