Tüpraş’a iş basvurusunda bulunun!TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK SANAYİ ŞİRKETİ

Tüpraş, yıllık 27,6 milyon tonluk rafinaj ve 103 bin tonluk petrokimya kapasitesinin yanı sıra (%40 paya sahip olduğu) Opet ve (%79,98 pay ile) DİTAŞ ortaklıklarıyla yarattığı katma değer ve cirosuyla ülkemizin en büyük sanayi şirketidir.

Bugün hem pazar payı hem kurumsal güvenilirliği hem de üretim kompleksleri ve ortaklıklarıyla entegre petrol şirketine dönüşen Tüpraş’ın kökleri, 1961 yılında Amerikan Caltex tarafından kurulan İPRAŞ’a (İstanbul Petrol Rafinerisi A.Ş.) kadar uzanmaktadır. Kamu İktisadi Teşekkülleri’nin daha verimli çalışmalarını sağlamak amacıyla yapılan düzenlemeler kapsamında, İPRAŞ ve kamuya ait diğer 3 rafineri, 1983 tarihinde Tüpraş çatısı altında toplanmıştır.Tüpraş’ın iş çeşitlemesinde ilk adım olarak görülen, 2001 yılındaki Petkim Yarımca Tesisleri’nin satın alınması, rafinaj sektörünün ihtiyaç duyduğu genişleme projelerine hazır altyapı oluşturması açısından büyük önem taşımaktadır.

Rafinerilerin teknik derecelendirilmesinde kullanılan önemli bir gösterge olan Nelson Kompleksite Endeksi’ne göre Tüpraş’ın mevcut rafineri kompleks itesi hali hazırda Fransa’nın Akdeniz kıyılarındaki rafinerilerinin kompleks itelerine eşittir. Tüpraş’ın halen 6,43 düzeyinde olan rafineri kompleks itesi, 5,67 olan Akdeniz Rafineri Kompleksitesi’nin üzerindedir. Avrupa Birliği ile entegrasyon amacına yönelik olarak devam eden Tüpraş yatırımları tamamlandığında, rafineri kompleks itesi 7,25 düzeyine çıkacak ve Akdeniz’in yüksek kompleksitesine sahip olan rafinerilerin düzeyine ulaşacaktır.

Tüpraş’a iş başvurusu için Koç Kariyer sitesine giriniz.

“İş Başvurusu”1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*